خرید لایسنس

خرید لایسنس قانونی انواع آنتی ویروس ، نرم افزار ، سیستم عامل و اکانت

دیوان حافظ «اندروید» + فال
۱۶ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۳۳

دیوان حافظ - نگارش 4

مشهور است که امروزه در خانه‌ی هر ایرانی، یک دیوان حافظ یافت می‌شود. ایرانیان طبق رسومِ قدیمی خود در روزهای عیدِ ملی یا مذهبی، نظیر نوروز بر سر سفره هفت سین، و یا شب یلدا، با کتاب حافظ فال می‌گیرند.

دیوان حافظ، مشتمل بر حدود ۵۰۰ غزل، چند قصیده، دو مثنوی، چندین قطعه و تعدادی رباعی است و در این برنامه فقط غزلهای این دیوان گنجانده شده‌اند. دیوان حافظ تاکنون بیش از چهارصد بار به اشکال و شیوه‌های گوناگون، به زبان فارسی و دیگر زبان‌های جهان به چاپ رسیده‌است. شاید تعداد نسخه‌های خطّی ساده یا تذهیب‌شده‌ی آن در کتابخانه‌های ایران، افغانستان، هند، پاکستان، ترکیه و حتی کشورهای غربی از هر دیوان فارسی دیگری بیشتر باشد. نکتهٔ خاصی که در دیوان حافظ وجود دارد، کثرت نسخه‌هایی با مفردات و واژه‌های گوناگون است که این خصیصه باعث بروز تصحیحات متعدد و گاه متناقض هم در بین مصححان می‌شود. یکی از صنایع شعری ایهام است بدین معنی که از یک کلمه معانی متفاوتی برداشت می‌شود. ایهام در اشعار حافظ به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفته. همچنین از مهم‌ترین خصوصیات شعر حافظ گستردگی مطالب ذکر شده در یک غزل اوست؛ به گونه‌ای که در یک غزل از موضوع‌های فراوانی حرف می‌زند. از طرفی هر بیت شعر حافظ نیز به طور مستقل قابل تفسیر است.

فال، با دیوان حافظ در بین ایرانیان یک رسم عمومی است. دیوان شعر خواجه شمس الدین حافظ شیرازی از پر طرفدارترین کتبی است که در خانه هر ایرانی وجود دارد. ایرانیان برای تفنن و شاید برای تصمیم گیری با زدن فال به این دیوان فرصتی برای خواندن شعر و تفسیر آن به خیر و صلاح یا به شر و ناصواب پیدا می‌کنند و برای گرفتن فال، آداب مختلف و شیوه‌های گوناگونی دارند که یکی از مرسوم‌ترین شیوه‌های فال گرفتن با دیوان حافظ به این صورت است که ابتدا فاتحه‌ای برای حضرت حافظ خوانده می‌شود و پس از ذکر صلوات، نیّت می‌کنند؛ منظور از نیّت کردن این است که موضوع فال را، در قالب یک سوال واضح در ذهن خود مجسم می‌کنند و سپس بصورت تصادفی صفحه‌ای از دیوان را می‌گشایند. شایان ذکر است که فال گرفتن بهتر است که در تنهایی انجام شود و گرفتن بیش از یک فال با یک نیّت و در یک زمان، بی‌احترامی به حضرت حافظ به شمار می‌رود.

 

دانلود با لینک مستقیم (2.4 مگابایت)

نظرات

طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب های طراحی شده پیگرد قانونی دارد.